Stránky

17. 9. 2019

Julian Norton: Zvěrolékař v akci // ...skvelá kniha pre chvíle pohody!


Obrázok Zvěrolékař v akci

„Profese koňského veterináře je považována za jednu z nejnebezpečnějších, a nedávno vyhrála žebříček rizikových zaměstnání poté, co do něj nebyla započítána práce v ozbrojených složkách. Nejčastější zranění zverolékařů pocházejí od koňských zadních nohou.“


James Herriot bol len jeden a nikto sa  mu nevyrovná. No sú autori, veterinári s darom rozpovedať dobrý príbeh, ktorí sa mu aspoň trošku priblížia. A jedným z nich je aj Julian Norton, veterinár z Yorkshire.


Julian má, rovnako ako Herriot, veľké srdce a typický britský zmysel pre humor. V knihe Zvěrolekář v akci (Alpress 2019) pre nás povyberal zväčša úsmevné príbehy z jeho praxe. Julián svojím suchým humorom a umením skvelo oglosovať akúkoľvek situáciu, spraví aj z obyčajnej historky veľmi zábavnú epizódku zo života dedinského veterinára.

„Stát za krávou s paží ponořenou v jejím rektu není navzdory teplíčku nejbezpečnější místo.“

Boli chvíle, kedy som sa naozaj schuti zasmiala. Za najväčšie plus knihy, okrem toho vkusného humoru, považujem fakt, že Julian sa v praxi dostáva do styku s veľkými zvieratami. Príbehy veterinárov, zameriavajúcich sa výhradne na drobnochov, sú síce tiež veľmi šarmantné, no nemôžu prekonať historku o odoberaní semena u býkov! :) Už len slovo elektroejakulátor a predstava, ako toto diabolské zariadenie funguje, vyvoláva na tvárach čitateľa pobavený výraz.

Som si istá, že aj vo vás teraz skrsol plamienok zvedavosti, tak vám túto historku priblížim. Poslúži totiž ako výborný príklad pre načrtnutie tónu celej knihy. Pred odoberaním býčieho semena je potrebné býka skontrolovať. Keďže náš autor s touto procedúrou nemal ešte veľa skúseností, do tajov ho zasvätil jeho kolega.

„Juliane, varlata musí mít konzistenci zralých rajčat – nesmějí být príliš měkká,“ vysvětloval Fraser. V duchu jsem si poznamenal „zralá rajčata“.
Potom přistoupil k změření obvodu býkova šourku. Po celou dobu popisoval, co dělá.
„Hlavně je při měření moc nemačkej.“
Oukej, říkal jsem si v duchu, hlavně moc nemačkat.
„Kdybys je příliš stáhl, dostal by ses k nízkému číslu. Obvod šourku přímo souvisí s reprodukčním výkonem.“
Udělal jsem si další mentální poznámku. Byl jsem otcem dvou synů, ale až do této chvíle mě nenapadlo, jak je důležité mít správný obvod pytlíku.

Táto historka ďalej pokračuje vo veľmi zábavnom štýle, rozhodne stojí za prečítanie. Ďalšími zástupcami zvieracej ríše, s ktorými budeme mať tú česť sa stretnúť sú, samozrejme, ovce, alpaky, oslík, žrebec či dostihový chrt. A aby som nezabudla, Julian je aj televízna hviezda! Má svoju TV show, môžete si ju pozrieť aj na youtube.Julian píše nielen o svojich zvieracích pacientoch, ale aj o kolegoch či majiteľoch zvierat s veľkou láskou, no nikdy nezabudne na tú štipku podprahovej uštipačnosti. Tento typický britský znak celú knihu približuje k už spomínaným láskavým knihám Jamesa Herriota. Zvěrolékaře v akci odporúčam nielen ako výborný darček pre milovníkov zvierat a pre Herriotových fanúšikov, no môžete ju používať aj ako výborné antidepresívum. Jedna historka pred spaním, k tomu teplé kakao či kamilkový čaj a svet sa vám hneď bude zdať opäť o niečo krajší. :)

Petra


Ďakujem internetovému obchodu knihcentrum.sk, že mi knihu venovalo. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára