Stránky

11. 5. 2016

Mary Lawson: The Other Side of the Bridge

Autorka Mary Lawson sa mi na TBR objavila úplnou náhodou. Jej knihy mi Goodreads ponúkol ako niečo, čo by sa mi mohlo páčiť. No, kto by už len v dnešnej dobe neveril počítačovej aplikácii ! :) A tak som siahla po The Other Side of the Bridge, ktoré sa v roku 2006 prebojovalo na longlist Man Booker. Po prečítaní tejto knihy som na TBR okamžite zaradila všetko, čo Lawson kedy napísala.

Autorka je pôvodom Kanaďanka a aj keď už dlho žije v UK, jej srdce ostalo na kanadských prériách. Tam zasadila dej všetkých svojích kníh. Zo štýlu písania je cítíť hlbokú lásku a úctu ku kanadskej krajine, ich hodnotám a spôsobu života. Autorka sa v príbehu vracia do obdobia pred prvou svetovou vojnou a opisuje život obyčajných farmárov v odľahlej časti Ontaria. Komorný príbeh sa točí okolo osudov ľudí z malej dediny, no jednotlivé postavy sú vykreslené s veľkou precíznosťou. Lawson je  majsterka detailu a aj nabanálnejšiu udalosť podá takou formou, že čitateľ hltá každé jej slovo. Ja som bola ku knihe priklincovaná doslova od prvej strany.

Ústrednými postavami sú bratia Arthur a Jake, ktorí viac ako milujúcich súrodencov pripomínajú biblické postavy Kaina a Ábela. Ich životy plynú pomaly, no o to viac sú uveriteľnejšie. Mozaiku príbehu tvoria rodinné vzťahy, láska, žiarlivosť, pomsta, hanba a povinnosť. Príbeh je pomalý, hlboký a jednoducho úžasný. Pre mňa to bol vrcholný čitateľský pôžitok. Za seba odporúčam audioverziu v podaní Paula Hechta.

“Suddenly he saw himself as others in the crowd must surely see him; a silent, solitary figure, standing apart from the rest. He looked out at the hoardes of singing, laughing people and felt more alone than he'd ever felt in his life. Was this how it was going to be then? Was this who he was? A man apart from his fellows, making the journey through life alone?”


Petra

2 komentáre: