Stránky

26. 9. 2017

Život se stromy (kol.autorov) // Návrat ku koreňom

Vždy, keď cestujem vlakom či autom, sa rada kochám okolitou krajinou a premýšľam, ako sa asi ľuďom v danom kraji žije. Teší ich, že sú obklopení horami? Majú dobrých susedov? Títo majú z obývačky krásny výhľad na jazero. No a títo zasa bývajú veľmi blízko diaľnice. Uf a toto čo - tu nám opäť vyrastá prímestská štvrť. Nové domy, moderná architektúra, vysoké ploty – chlad, neosobnosť, unifikovanosť...  chýba tomu duša, život. Chýba tomu STROM!

Kniha Život se stromy (Dokořán)- je kniha o živote, o strome, ale hlavne je to rozprávanie o našom živote so stromami. Kolektív autorov ponúka zmes krátkych esejí a faktografických kapitol o tom, čo pre nás stromy znamenajú. A čo my znamenáme pre stromy.
Krásne čiernobiele ilustrácie dotvárajú príjemne hĺbavú atmosféru tohto vydareného diela, ktoré je ale prekvapivo k svojej hrúbke nabité množstvom faktických informácií.

Dozvieme sa napríklad, že strom je v chladení omnoho výkonnejší ako naše chladničky či klimatizácie. Schválne – tipnite si, o koľko sa oteplí povrch lúky, na ktorej pôvodne stál les, ale vy ste sa ho rozhodli pred pár rokmi vyťať? Odlesnenie kopcov a hôr môže spôsobiť oteplenie povrchu pôdy až o 20°C!  A to samozrejme súvisí s kolobehom vody, ktorá je taká dôležitá nielen pre stromy, ale aj pre nás, ľudí. Kapitolu Stromy a voda by som naozaj rada vyzdvihla. Na minimalistickej ploche nám Luboš Úradníček veľmi pútavo vysvetlil jednu z príčin toho, prečo sa nám zdá, že sa počasie v posledných rokoch zbláznilo.

Celková štruktúra knihy sa naozaj vydarila. Kapitoly hutné na fakty sú popretkávané krátkymi esejami, fotografiami či kapitolou o mytológii. Čitateľ tak nestráca pozornosť a kniha vďaka svojej rozmanitosti pôsobí omnoho „hrubším“ dojmom. Autori sa primárne zameriavajú na českú krajinu, no nezostávajú len pri nej. Ponúkajú príklady z celého sveta – rozprávajú o slovanských tradíciách, zvykoch vo Švajčiarsku, starých remeslách, symbolike či pamätných stromoch. Poukazujú na dopady odlesňovania krajiny v Egypte a vysvetľujú mnohé globálne aj lokálne klimatické zmeny. 

Výborným príkladom toho, ako autori skĺbili fakty s pútavým rozprávaním je pasáž od Jana Pokorného. Ten napísal „inzerát na chladiace zariadenie vašej záhrady“ - úžasne originálna a aj pre laika zaujímavo odprezentovaná priehršť faktov o stromoch. A taká je vlastne aj celá kniha Život se stromy.

 „Znalost materiálů a řemesla je základ všech lidských činností. 
Rozumět dřevu a rozumět si s ním je ješte něco víc...
Takže – proč vlastně dřevo?
Protože nám připomíná naše kořeny.
Protože ho máme rádi a víme o něm jen málo.
Protože nám i doma zvedá hlavu nahoru, jakoby do korun.
Protože je jednou z mála našich jistot.
Protože se z něj od dávných časů dělalo skoro všechno.
Protože dřevo žilo a říká, že i my jsme živí.
Protože si u něj kromě rukou, můžeme ohřát i srdce.“


Ďakujem internetovému kníhkupectvu knihcentrum.sk, že mi knihu venovalo. 

Petra

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára