Churchilla asi netreba nijako zvlášť predstavovať. Tento britský politik prežil dve svetové vojny a formoval dejiny. V knihe Mé životní začátky nám Churchill ponúka svoje príbehy z detstva a rannej dospelosti. Priznávam, že som si nikdy nemyslela, že tento "pán s cigarou" toho toľko prežil!
Churchill začína rozprávanie príhodami zo školských lavíc. Prekvapivo patril medzi tých pomalšie chápajúcich žiakov a niektoré predmety ho poriadne potrápili. Aj skúškami na vojenskej akadémii preliezal s odretými ušami, a to len vďaka tomu, že mu bola pani Šťastná Náhoda neustále nablízku.
"Celý léta jsem měl za to, že otec, který měl rozsáhlé zkušenosi a čich, ve mně rozpoznal projevy vojenského génia. Ale později jsem se dověděl, že pouze dospěl k závěru, že nejsem dost chytrý, abych se stal váženým právníkem."
Z ďalšieho rozprávania sa dozvedáme o Churchillových armádnych a politických začiatkoch. Nebojte sa, nudné mentorovanie či príliš veľké politikárčenie sa našťastie nekoná. Churchill zo svojich zážitkov vyzobáva tie, ktoré by čitateľa mohli zaujať najviac. Dokonca sa k čitateľovi aj prihovára, čím sa jeho memoáre stávajú ľahko stráviteľnými. Mne sa veľmi páčili pasáže, v ktorých spomína na svoj dosť bolestivý jazdecký výcvik alebo na to, ako ho rozčuľovali pokojné a mierumilovné časy, v ktorých nemal mladý muž plný elánu vôbec žiadnu príležitosť k poriadnemu boju. Jeho romantická predstava o rovnom boji muža s mužom sa roztrieštila s príchodom prvej svetovej vojny.
Keďže memoáre Churchill píše už ako skúsený muž, tento svoj nerozvážny mladícky pohľad na vojnu dopĺňa zaujímavými myšlienkami:
"Válka, jež dřív bývala krutá a velkolepá, se teď změnila v krutou a nechutnou záležitost. Vlastně se úplně zkazila. Stalo se to vinou demokracie a vědy. Místo malého počtu dobře vycvičených profesionálu, bojujících za věc ve své vlasti starými zbraněmi a pomocí nádherně propracovaných odvěkých manévrů, jež nepretržitě podporoval potlesk vlastního národa, jsme dnes svědky toho, jak je obyvatelstvo jedněch zemí včetně žen a dětí nasazeno proti druhému do brutálního vzájemného vyhlazování a jen pár lhostejně přihlížejících úředníčků smí zůstat stranou a vést účet těchto jatek."
Churchill svoje prvé vojenské skúsenosti nazbieral v Indii a hneď na to v Afrike. A práve Anglo-búrsky konflikt spravil knihu takou slávnou. Churchill totiž padol v Afrike do búrskeho zajatia, z ktorého sa mu podarilo utiecť. Túto pasáž popisuje v memoároch naozaj verne a prikladá aj skvelé mapy. Jeho útek z väzenia miestami naozaj pripomínal romány Jamesa Rollinsa :)
Churchillove spomienky na mladícky život sú poprepletané hodnotnými myšlienkami človeka, ktorý už ako vyzretý muž hľadí na život z úplne iného uhla. Spoznávame teda Churchilla ako horkokrvného mladíka, no spomienky nám rozpráva skúsený a životom ostrieľaný politik.
"Zajímalo mne, proč naší státnici nedojednali mezinárodní dohodu, podle níž by každá země byla v případě války reprezentována stejným družstvem jako na olympijských hrách. "

Petra
Osobne takéto knihy nevyhľadávam a pravdepodobne by som ju i prehliadla, no ty si to tak krásne napísala, že si ma na ňu i nalákala ^.^ Znie to ako zaujímavé, hodnotné a dokonca i vtipné čítanie...také ja veru môžem :D Naozaj, skvelá recenzia♥
OdpovedaťOdstrániť:)) Ďakujem :) No Mony, myslím, že byť v tvojom veku, tak by som si užívala radšej všetky tie YA, ktoré ťa potom už prestanú baviť :) Starý pán Churchill si na teba počká, ten už nikam neutečie :))
Odstrániť