Stránky

7. 4. 2016

Dominik Landsman: Deníček moderního fotra (audiokniha)

Autor: Dominik Landsman
Názov: Deníček moderního fotra
Interpret: Filip Švarc
Dĺžka nahrávky: 5 hodín 58 minút
Vydavateľstvo: OneHotBook
Portál: Audiolibrix

„Mimino je nepřející prevít, kterému jde výhradně o vaše nepohodlí.“


Upozornenie: Táto audiokniha je vhodná iba pre poslucháčov, ktorí sa dokážu schuti zasmiať na vtipnom nešťastí druhých a zvýšený výskyt slov ako "posral se, pozvracel se" im neprináša psychickú ujmu :)

Kniha Deníček moderního fotra je z dielne Dominika Landsmana - novopečeného českého otca na materskej, ktorý vtipne glosuje o svojich rodičovských peripetiách. Autor najskôr svoje literárne prvotiny uverejňoval na blogu, ktorý sa rýchlo stal veľmi obľúbeným a rýchlo získal cenu bloger roka 2015. Od blogu ku knihe bol už len malý krôčik. No a aby dielo bolo zavŕšené úplne, vdavateľstvo OneHotBook sa rozhodlo knihe vdýchnuť život vo forme audionahrávky. A že ten život stojí za to!

Interpret Filip Švarc bol na túto knihu ako stvorený a osobne si lepšieho rozprávača v úlohe zúfalého mladého otca neviem ani predstaviť. Švarc vám podá historky o posratých plienkach a pogrcaných žirafích bodíčkach spôsobom zaručujúcim skvelú zábavu. Jeden z dôvodov, prečo som po audioknihe siahla, je ten, že v ukážke rozprávač nedychčí ako štvaný kôň v cieľovej rovinke dostihu Veľkej pardubickej.

Filip Švarc v akcii
Ak na hlasné hlboké nádychy v audioknihách máte, rovnako ako ja, jemnú alergiu, nebojte sa. Osobne vám garantujem vysokokvalitný audiozážitok bez mimovoľného počítania nádychov interpreta. Taktiež mi veľmi vyhovovalo príjemne dynamické tempo rozprávania, ktoré Švarc zvolil. Nebolo by totiž nič horšie, ako vtipnú knihu pokaziť príliš dlhými dramatickými pauzami či rozťahaným rozprávaním. Zvukové vsuvky sú krátke a atmosféru príjemne osviežia, no zbytočne dej nenaťahujú. Kniha tak ponúka šesť hodín koncentrovanej a ničím nerušenej zábavy.

Kladiete si otázku, či vás niekoľkohodinové horekovanie zúfalého rodiča nebude nudiť. Tak tu vás tiež môžem upokojiť - novopečený otecko vás možno svojou úprimnosťou jemne zaskočí, ale nudiť vás určite nebude. Autor totiž mapuje dosť dlhé časové obdobie, a to od zistenia, že bude otcom až po synove prvé kroky. Spolu s ním tak zažijeme rodičovskú dilemu nad výberom správneho mena, zúčastníme sa príprav na pôrod, pocítime frustráciu zo spánkovej deprivácie či nedostatku sexu, absolvujeme potupnú návštevu lekára či oslávime prvé synove Vianoce. No a v pár krátky kapitolkách sa pozrieme na svet aj očami malého vydriducha. Ako vidíte, škála tém je naozaj široká.

Čo povedať na záver? Myslím, že spievať ďalšie ódy na túto audioknihu už nemusím, mne naozaj sadla ako riť na šerbeľ (pardon za expresívne slová, no toto prirovnanie som si nemohla odpustiť, tu sa to naozaj veľmi hodí) :) Dodám snáď len to, že som knihu odporučila všetkým svojim známym, ktorí už deti majú či sa na ne len chystajú a taktiež všetkým kamošom, čo trávia veľa hodín v dopravných prostriedkoch. Toto je presne ten typ audioknihy, pri ktorej sa nemusíte nejako extra sústrediť a audiozážitok vám nepokazí ani preplnená električka, či agresívny šofér riadiaci svoje SUV s pravačkou na klaksóne. A ak premýšľate, aký darček priniesť kamošom na ich rozlúčku so slobodou, previažte mašľou toto CD a máte vystarané. Možno tak zmaríte nejakú tú svadbu, ale zaručene pobavíte :)

Prajem príjemný zážitok!

Petra

Recenznú audioknihu poskytlo vydavateľstvo OneHotBook prostredníctvom portálu Audiolibrix.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára