Stránky

9. 11. 2015

Jan Ellison: Drobný poklesek // Nesúď knihu podľa obalu

Autor: Jan Ellison
Ćeský názov: Drobný poklesek
Slovenský názov: Malá nerozvážnosť
Pôvodný názov: A Small Indiscretion
Počet strán: 348
České vydanie: Fortuna Libri (2015)
Slovenské vydanie: Fortuna Libri (2015)

"Nebývá vždycky moudré předpokládat, že když to vypadá, že je povrch světa nenarušený, je život nutně tam, kde ho člověk zanechal."

Prosím, pozrite sa na obal tejto knihy a povedzte mi, aký žáner od titulu očakávate. Predpokladám, že väčšina z vás tipuje romantiku. Áno, aj ja som si to myslela a keď som titul videla na zozname ponúkaných kníh na recenzie, bez záujmu som klikla na tlačidlo "Ďalej". Aj keď po romantickej knihe občas siahnem, na recenzie si ich neberiem. Vždy žiadam len tituly, ktoré majú veľkú šancu trafiť sa mi do vkusu a pri typicky sladkých knihách by táto šanca bola dosť malá. No moje tretie vnútorné oko asi videlo to, čo ja nie, a po chvíľke som sa k titulu vrátila a vyhľadala ho na Goodreads.
Na moje prekvapenie mala kniha veľmi dobré ohlasy a čo bolo ešte viac zarážajúce, anotácia prirovnávala knihu k titulu "Dievča vo vlaku" ! No dobre dobre, aj majster tesár sa niekedy utne. A ako vidíte, po dôkladnom zvážení som o knihu požiadala a môžem povedať, že som ani na okamih neľutovala. Týmto ďakujem môjmu tretiemu oku za skvelú spoluprácu :)

Drobný poklesek je tajomstvom opradená výpoveď obyčajnej ženy, ktorá ako mnoho ďalších obyčajných žien skrýva nejedno tajomstvo. Dej je rozprávaný z pohľadu hlavnej hrdinky Annie, ktorá žije v Amerike a zastáva úlohu šťastne vydatej matky troch detí. V jej živote sa ale stalo niečo, čo ju núti neustále sa myšlienkovo vracať do minulosti - do Európy, kde prežila svoju mladosť plnú emócií a zlých rozhodnutí... a my tak pomaly spoznávame Anninu pravú tvár.

Po dočítaní knihy musím konštatovať, že sa obálka až tak nemýlila. Aj keď nejde o prvoplánovú romancu, je to kniha o láske. Ak mám byť konkrétna, je to kniha o rôznych druhoch lásky. Nájdeme tu vášnivú lásku plnú sexuálnej žiadostivosti, lásku pubertálnu a pochabú, neotrasiteľnú lásku milujúceho rodiča, lásku zúfalo neopätovanú či lásku vyzretú a rozvážnu.

"Nejspíš je strašně těžké se zbavit neopětované lásky, protože to vlastně žádná láska není. Je to poloviční láska a my vždycky běháme okolo a snažíme se zmocnit té druhé půlky."

Mňa osobne ani tak neprekvapil samotný príbeh, ako atmosféra z neho sálajúca. Veľmi ťažko sa mi hľadajú slová a vysvetlenia, čím sa mi vryla kniha pod kožu, no sympatie k hlavnej hrdinke to učite neboli. Autorkin štýl, jej výber slov a metafor, zmena rýchlosti plynutia deja, striedanie poetických častí s miestami až naturálnym štýlom bolo niečo, čo vytvorilo naozaj výborný celok a ja som nadšene hltala slovo za slovom. Niekde uprostred čítania som googlila, či sa od tejto spisovateľky preložilo ešte niečo (hneď by som po tom siahla!) a na môj veľký údiv som zistila, že ide o jej prvotinu. Klobúk dolu! V niektorých krátkych pasážach mi dokonca kniha svojím zamatovým štýlom rozprávania pripomenula famózny štýl Donny Tartt v Pulitzerom ovenčenej knihe Stehlík.

Knihu odporúčam všetkým, ktorým sa páčilo napríklad Manželovo tajomstvo a majú chuť siahnuť po niečom atmosferickejšom. Dej knihy plynie relatívne pomaly, no o to rýchlejšie sa číta. Od prvej strany je kniha vysoko návyková. Pokiaľ máte chuť ponoriť sa do hĺbky ženskej duše a nechať sa pritom kolísať podmanivým literárnym štýlom, tento titul je k tomu ako stvorený.

 Petra


6 komentárov:

 1. na prvý pohľad na mňa tá titulka ako romantika nepôsobila. skôr som si predstavila nejakú svetovku, nejaký príbeh na zamyslenie :) ale pekne si to napísala, asi si to hodím do to-read listu :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Fakt si si predstavila niečo na zamyslenie? Páni moji, tak tí tvorcovia obálky asi vedia, čo robia :) Ja som si naozaj predstavila niečo až príliš jednoduché , o to viac som bola prekvapená. Som prevracala stránky ako namydlený blesk, ten štýl mi náramne sadol :)

   Odstrániť
 2. Přiznám se, že když jsem viděla obálku knihy a přečetla si k tomu ještě anotaci, přešla jsem ji. Ale možná to přehodnotím ;)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jojo, na prvé pozretie som ju tiež zavrhla :) Ale ako vravím, tretie vnútorné oko zafungovalo správne :))

   Odstrániť
 3. Priznávam sa, hneď ako som videla obálku povedala som si, že to musí byť romantika s dramatickým príbehom - psychicky týraná žena, dajme tomu. No, ale asi to tak veru nie je a bude to zaujímavé čítanie s nečakanými zvratmi a tajomstvami. No kto by to bol povedal? Ani ja nie :D Inak ja osobne často súdim knihu podľa obalu a hnevám sa za to na seba, ale neviem si pomôcť. Ale za to častejšie tie krásne obálky nesú v sebe príbeh, ktorý, nuž, nestojí za veľa...takže, žiadne posudzovanie knihy podľa obalu :D Beriem na vedomie :))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja sa priznám, že vždy súdim knihu podľa obálky :) Ono tých kníh je dnes tak veľa, že sa to snáď inak ani nedá :))

   Odstrániť