Stránky

11. 5. 2015

Michael Robotham: Řekni lituji / Prečítanie tejto knihy ľutovať nebudete!

Autor: Michael Robotham
Názov: Řekni lituji
Pôvodný názov: Say you´are Sorry
Počet strán: 488
České vydanie: Moba (2015)
Séria: Joseph O´Loughlin

"Snažím se nelpět na minulosti. Osahávám jí jen bázlivě, samými okraji mých myšlenek, jakoby to byla podezřelá bulka v mých varlatech, snad neškodná, ale potencilně smrtelná, dokud se neprokáže opak."

Chceli by ste sa, len tak zo zaujímavosti, stretnúť s klinickým psychológom za účelom zostavenia vášho profilu? Myslíte si, že by odhalil nejaké trhliny, vady či nedostatky na vašej maske, ktorú nosíte už niekoľko rokov? Možno by o vás vyriekol veci, na ktoré sa bojíte čo i len pomyslieť. Veci, ktoré sa snažíte nevnímať, no viete, že niekde hlboko vo vás sú... A možno by vám po hodinovom rozhovore len s úsmevom potriasol rukou a jeho verdikt by znel: "Gratulujem, ste úplne normálny" :)

Stretnutie s klinickým psychológom Josephom O´Loughlinom nám umožňuje kniha Řekni lituji. Joseph nie je vo svojom remesle žiadny nováčik, zostavovanie psychologických profilov mu ide bravúrne, a tak je povolaný na pomoc pri vyšetrovaní únosu dvoch pubertálnych dievčat Tash a Piper.
Dievčatá sú nezvestné už tri roky, no prestalo sa po nich pátrať preto, že slečny jednoducho utiekli z domu. No zdanlivo nesúvisiaca vražda manželského páru v dome, v ktorom pred rokmi bývala Tash s rodinou, prinúti prípad zmiznutých dievčat znovu otvoriť.

Dnešný literárny svet je zaplavený severskými detektívkami, ktorým je ťažké konkurovať. Čo túto knihu z dielne austrálskeho spisovateľa robí v mojich očiach veľmi zaujímavou, je autorov talent vdýchnuť všetkým jeho postavám život. Joeseph je muž v stredných rokoch trpiaci Parkinsonom, manželstvo sa mu rozpadá pred očami a on sa snaží udržať si dobrý vzťah so svojou dospievajúcou dcérou. Ako psychológ má za úlohu vniknúť vrahom či únoscom do hlavy a predostrieť tak detektívom prípad z iného uhla pohľadu. No jeho profesionálna deformácia prispieva k tomu, že analyzuje aj obyčajných ľudí okolo seba. Čitateľ tak dostáva stručný, ale veľmi zaujímavý profil množstva vedľajších postáv, čo prispieva k ďalšiemu oživeniu už aj tak veľmi pútavého deja.

"Lidé překypují informacemi o sobě samých. Vyvěrají z jejich pórů, prýští z úst, prozrazují se každým gestem, tikem, cuknutím. Mohou být plaší, materialističtí, milovat své tělo, být ješitní, zběhlí v klišé všeho druhu, mohou přetékat aforismy a zaručenými pravdami bulváru a stejně se prozradí tisícem různých způsobů.
Vnímám tyto signály v podstatě nevědomě, čtu řeč jejich těla a zaznamenávám vodítka. Kdysi jsem toužil dozvědet se, proč se věci dějí. Proč milenecký pár vraždí mladé ženy a pohřbívá je ve sklepě? Proč nedospělý kluk kropí školní hřiště kulkami? Proč školačka porodí dítě na toaletách a vyhodí novorozence do popelnice? Už to vědět nechci. Nechci umět vidět lidem do hlavy. Člověk se toho dozví víc, než by si přál. "

Za bezpochyby hlavné lákadlo knihy by som označila kapitoly písané z pohľadu unesenej Piper. Autorovi sa podarilo vykresliť postavu mladého dievčaťa v jej najkomplikovanejšom životnom období s takou dôveryhodnosťou, že vám pri čítaní budú stáť chlpy na krku. Vidieť a vnímať veci jej očami môže byť pre slabšie povahy trošku ťažšie sústo. Musím povedať, že aj keď som dosť otrlá, čím viac ma autor vťahoval do deja, tým ťaživejší pocit vo mne vyvolával... a nepochybujem, že práve to bol jeho zámer.

Pokiaľ máte chuť na výborný a hlavne veľmi uveriteľný psychologický triler, ktorý vás chytí od prvej strany (dovolím si tvrdiť, od prvého odstavca), siahnite po Řekni lituji a ľutovať určite nebudete.

Komu by som knihu odporučila?  Hm, asi všetkým, ktorým by nevyšiel ich psychologický profil ako "normálny" :) (Áno, to bol vtip). Kniha určite poteší každého milovníka krimi trileru.

Prečítam si inú knihu od autora? Kniha Řekni lituji je šiestou v poradí v sérii Joseph O´Loughlin, no dá sa čítať samostatne. Z tejto série bol preložený ešte prvý diel Podezřelý (už všade vypredaný titul). Pokiaľ sa vydavateľstvo rozhodne preložiť aj ďalšie časti, určite sa rada s Josephom znova stretnem.

Petra
2 komentáre:

  1. Ta kniha mě zaujala už od prvního odstavce, jestli jí někde seženu, určitě půjde domů. Díky za recenzi:)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Dúfam, že zoženieš čo najrýchlejši .) Momentálne knihu číta mamka a tiež je veľmi spokojná tak snáď sa bude páčiť aj tebe :)

      Odstrániť